SimpleSAMLphp 1.15 - en to sv translation catalogue (442 entries)

en: {admin:metadata_saml20-idp}
sv: SAML 2.0 IdP Metadata

en: {errors:descr_WRONGUSERPASS}
sv: Antingen finns det ingen användare med angiven användaridentitet eller så har du angivit fel lösenord. Försök igen.

en: {logout:failed}
sv: Utloggning misslyckades

en: {status:attributes_header}
sv: Dina attribut

en: {admin:metaover_group_metadata.saml20-sp-remote}
sv: SAML 2.0 Service Provider (Fjärr)

en: {errors:descr_NOCERT}
sv: Inloggning mislyckades: Din webbläsare skickade inget certifikat

en: {errors:title_PROCESSASSERTION}
sv: Fel vid bearbetning av svar från IdP

en: {errors:title_NOSTATE}
sv: Sessionsinformationen är borttappad

en: {login:username}
sv: Användarnamn

en: {errors:title_METADATA}
sv: Fel vi laddandet av metadata

en: {admin:metaconv_title}
sv: Metadataanalyserare

en: {attributes:attribute_edupersonentitlement}
sv: Roll(er) i aktuell tjänst

en: {attributes:attribute_jpegphoto}
sv: JPEG-bild

en: {admin:cfg_check_noerrors}
sv: Inga fel funna.

en: {errors:descr_LOGOUTINFOLOST}
sv: Informationen om aktuell utloggning har försvunnit. Du bör återvända till tjänsten som du försökte logga ut från och försöka logga ut på nytt. Detta fel kan inträffa om informationen om utloggningen är för gammal. Utloggningsinformationen sparas en begränsad tid, oftas några timmar. Det är längre än vad utloggning bör ta så felet kan indikera något fel med konfigurationen. Om problemet kvarstår kontakta leverantören för den tjänst du försökte logga ut från.

en: {disco:previous_auth}
sv: Du har  tidigare valt att logga in med

en: {admin:cfg_check_back}
sv: Gå tillbaka till fillistan

en: {errors:report_trackid}
sv: Om du rapporterar felet bör du också skicka med detta spårnings-ID. Det gör det enklare för den som sköter systemet att felsöka problemet:

en: {login:change_home_org_title}
sv: Ändra vilken organisation du kommer ifrån

en: {errors:descr_METADATANOTFOUND}
sv: Kan inte hitta metadata för %ENTITYID%

en: {admin:metadata_metadata}
sv: Metadata

en: {errors:report_text}
sv: Om du anger din e-postadress kan den som sköter systemet kontakta dig för fler frågor om ditt problem:

en: {errors:report_header}
sv: Rapportera fel

en: {login:change_home_org_text}
sv: Du har valt <b>%HOMEORG%</b> som organisation du kommer ifrån. Om detta är fel så kan du välja en annan.

en: {errors:title_PROCESSAUTHNREQUEST}
sv: Fel vid bearbetning av förfrågan från en tjänsteleverantör (Service Provider)

en: {errors:descr_PROCESSASSERTION}
sv: Svaret från identitetshanteraren (Identity Provider) är inte accepterat.

en: {errors:debuginfo_header}
sv: Detaljer för felsökning

en: {admin:debug_sending_message_msg_text}
sv: Med avseende på att du är i debugläge kommer du att se innehållet i meddelandet som du skickar:

en: {errors:descr_RESPONSESTATUSNOSUCCESS}
sv: Identitetshanteraren (Identity Provider) svarade med ett felmeddelande. (Statusmeddelandet i SAML-svaret var ett felmeddelande)

en: {admin:metadata_shib13-idp}
sv: Shib 1.3 IdP Metadata

en: {login:help_text}
sv: Tyvärr kan du inte logga in i tjänsten om du inte har ditt användarnamn och ditt lösenord. Ta kontakt med din organisations support eller helpdesk för att få hjälp.

en: {logout:default_link_text}
sv: Åter till installationssidan för SimpleSAMLphp

en: {admin:metaover_group_metadata.wsfed-idp-remote}
sv: WS-Federation Service Provider (Fjärr)

en: {errors:error_header}
sv: SimpleSAMLphp fel

en: {login:help_header}
sv: Hjälp! Jag kommer inte ihåg mitt lösenord.

en: {errors:descr_LDAPERROR}
sv: LDAP används som användardatabas och när du försöker logga måste LDAP-servern kontaktas. Vid försöket att kontakta LDAP-servern uppstod ett fel.

en: {errors:descr_METADATA}
sv: Det finns något fel i konfigurationen i installation av SimpleSAMLphp. Om du är adminstratör av tjänsten ska du kontrollera om konfigurationen av metadata är rätt konfigurerad.

en: {attributes:attribute_edupersonorgdn}
sv: LDAP-pekare (DN) till personens organisation

en: {errors:title_BADREQUEST}
sv: Felaktigt anrop

en: {status:sessionsize}
sv: Sessionsstorlek: %SIZE%

en: {attributes:attribute_postaladdress}
sv: Postadress

en: {logout:title}
sv: Utloggad

en: {admin:metaconv_xmlmetadata}
sv: XML-metadata

en: {admin:metaover_unknown_found}
sv: Följande alternativ kändes inte igen

en: {errors:title_AUTHSOURCEERROR}
sv: Inloggningskällfel

en: {login:select_home_org}
sv: Välj vilken organisation du kommer ifrån

en: {logout:hold}
sv: Vilande

en: {admin:cfg_check_header}
sv: Konfigurationskontroll

en: {attributes:attribute_edupersonscopedaffiliation}
sv: Grupptillhörighet

en: {attributes:attribute_sn}
sv: Efternamn

en: {admin:debug_sending_message_send}
sv: Skicka meddelande

en: {status:logout}
sv: Logga ut

en: {attributes:attribute_organisationname}
sv: Namn på organisationen

en: {attributes:attribute_telephonenumber}
sv: Telefonnummer

en: {errors:descr_DISCOPARAMS}
sv: Parametrarna som skickades till lokaliseringstjänsten följde inte specifikationen.

en: {attributes:attribute_mail}
sv: E-postadress

en: {errors:descr_CREATEREQUEST}
sv: Ett fel har inträffat vid försöket att skapa en SAML-förfrågan.

en: {admin:metaover_optional_found}
sv: Frivilliga alternativ

en: {logout:return}
sv: Åter till tjänsten

en: {attributes:attribute_displayname}
sv: Visningsnamn

en: {admin:metadata_xmlurl}
sv: Du kan <a href="%METAURL%">hämta metadata i XML-format på dedicerad URL</a>:

en: {logout:logout_all}
sv: Ja, alla tjänster

en: {admin:debug_disable_debug_mode}
sv: Du kan stänga av debugläget i SimpleSAMLphps globala konfigurationsfil <tt>config/config.php</tt>.

en: {attributes:attribute_homepostaladdress}
sv: Hemadress

en: {disco:select}
sv: Välj

en: {logout:also_from}
sv: Du är även inloggad i följande tjänster:

en: {login:login_button}
sv: Logga in

en: {logout:progress}
sv: Loggar ut...

en: {login:error_wrongpassword}
sv: Fel användarnamn eller lösenord.

en: {admin:metaover_group_metadata.shib13-sp-remote}
sv: Shib 1.3 Service Provider (Fjärr)

en: {errors:descr_PROCESSAUTHNREQUEST}
sv: Identitetshanteraren (Identity Provider) har tagit emot en inloggningsförfrågan från en tjänsteleverantör (Service Provider) men ett fel uppstod vid bearbetningen av förfrågan.

en: {logout:logout_all_question}
sv: Vill du logga ut från alla ovanstående tjänster?

en: {attributes:attribute_title}
sv: Titel

en: {errors:title_NOACCESS}
sv: Ingen åtkomst

en: {login:error_nopassword}
sv: Du skicka in en inloggningsförfrågan men det verkar som om ditt lösenord inte fanns med i förfrågan. Försök igen!

en: {errors:title_NORELAYSTATE}
sv: Ingen RelayState definierad

en: {errors:descr_NOSTATE}
sv: Sessionsinformationen är borttappad och det är inte möjligt att återstarta förfrågan

en: {attributes:attribute_noredupersonnin}
sv: Officiellt personnummer eller intermimspersonnummer

en: {login:password}
sv: Lösenord

en: {errors:debuginfo_text}
sv: Detaljerna nedan kan vara av intresse för helpdesk eller de som sköter systemet:

en: {admin:cfg_check_missing}
sv: Alternativ saknas i konfigurationsfilen

en: {errors:descr_UNHANDLEDEXCEPTION}
sv: Ett ohanterat undatag har inträffat.

en: {general:yes}
sv: Ja

en: {errors:title_CONFIG}
sv: Konfigurationsfel

en: {errors:title_LOGOUTREQUEST}
sv: Fel vid utloggningsförfrågan

en: {admin:metaover_errorentry}
sv: Fel i dessa metadat

en: {attributes:attribute_edupersonaffiliation}
sv: Anknytning

en: {errors:title_METADATANOTFOUND}
sv: Metadata saknas

en: {attributes:attribute_givenname}
sv: Förnamn

en: {login:contact_info}
sv: Kontaktinformation:

en: {errors:title_UNHANDLEDEXCEPTION}
sv: Ohanterat undantag

en: {status:validfor}
sv: Din session är giltig för %SECONDS% sekunder från nu.

en: {status:header_saml20_sp}
sv: SAML 2.0 SP demoexempel

en: {login:error_header}
sv: Fel

en: {errors:title_USERABORTED}
sv: Inloggning avbruten

en: {logout:incapablesps}
sv: En eller flera av tjänsterna du är inloggad i <i>kan inte hantera utloggning</i>. För att säkerställa att du inte längre är inloggad i någon tjänst ska du <i>stänga din webbläsare</i>.

en: {admin:metadata_xmlformat}
sv: I SAML 2.0 Metadata XML-format:

en: {admin:metaover_group_metadata.saml20-idp-remote}
sv: SAML 2.0 Identity Provider (Fjärr)

en: {admin:metaover_group_metadata.saml20-idp-hosted}
sv: SAML 2.0 Identity Provider (Värd)

en: {admin:metaover_required_found}
sv: Nödvändiga alternativ

en: {admin:cfg_check_select_file}
sv: Välj vilken konfigurationfil som ska kontrolleras:

en: {errors:descr_UNKNOWNCERT}
sv: Inloggning mislyckades: Certifikatet som din webbläsare skickade är okänt

en: {attributes:attribute_eduorghomepageuri}
sv: Organisationens hemsida

en: {logout:logging_out_from}
sv: Loggar ut från följande tjänster:

en: {logout:loggedoutfrom}
sv: Du har nu loggat ut från %SP%.

en: {admin:metaover_group_metadata.wsfed-sp-hosted}
sv: WS-Federation Service Provider (Värd)

en: {errors:errorreport_text}
sv: Felrapporten är skickad till den som sköter systemet.

en: {attributes:attribute_noredupersonbirthdate}
sv: Födelsedata

en: {errors:descr_LOGOUTREQUEST}
sv: Ett fel uppstod när utloggningsförfrågan skulle bearbetas.

en: {attributes:attribute_edupersontargetedid}
sv: Varaktig anonym identitet i aktuell tjänst

en: {logout:success}
sv: Du har loggat ut från alla nedanstående tjänster.

en: {admin:cfg_check_notices}
sv: Meddelanden

en: {errors:descr_USERABORTED}
sv: Inloggning avbröts av användaren

en: {attributes:attribute_edupersonprimaryaffiliation}
sv: Primär anknytning

en: {attributes:attribute_postalcode}
sv: Postkod

en: {errors:descr_CASERROR}
sv: Ett fel uppstod vid kommunikation med CAS-servern.

en: {general:no}
sv: Nej

en: {admin:metadata_saml20-sp}
sv: SAML 2.0 SP Metadata

en: {admin:metaconv_converted}
sv: Omformat metadata

en: {attributes:attribute_cn}
sv: Fullständigt namn

en: {logout:completed}
sv: Klar

en: {errors:descr_NOTSET}
sv: Konfigurationslösenordet (auth.adminpassword) är inte ändrat från standardvärdet. Uppdatera kongiruationen med ett nytt lösenord!

en: {attributes:attribute_ou}
sv: Organisationsenhet

en: {general:service_provider}
sv: Tjänsteleverantör

en: {attributes:attribute_homephone}
sv: Hemtelefon

en: {attributes:attribute_dc}
sv: Domännamnskomponent

en: {errors:descr_BADREQUEST}
sv: Det är ett fel i anropet till denna sida. Orsak: %REASON%

en: {logout:no}
sv: Nej

en: {disco:icon_prefered_idp}
sv: Prioriterat val

en: {general:no_cancel}
sv: Nej

en: {login:user_pass_header}
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord

en: {errors:report_explain}
sv: Förklara hur felet uppstod...

en: {attributes:attribute_manager}
sv: Chef

en: {errors:title_ACSPARAMS}
sv: Inget SAML-svar tillhandahölls

en: {attributes:attribute_edupersonnickname}
sv: Smeknamn

en: {errors:descr_SLOSERVICEPARAMS}
sv: Du har anroppat tjänsten för Single Sing-Out utan att skicka med någon SAML LogoutRequest eller LogoutResponse.

en: {attributes:attribute_street}
sv: Gata

en: {login:organization}
sv: Organisation

en: {errors:title_WRONGUSERPASS}
sv: Felaktig användaridentitet eller lösenord

en: {admin:metaover_required_not_found}
sv: Följande nödvändiga alternativ hittades inte

en: {errors:descr_NOACCESS}
sv: Denna ändpunkt är inte aktiverad. Kontrollera aktiveringsinställningarna i konfigurationen av SimpleSAMLphp.

en: {errors:title_SLOSERVICEPARAMS}
sv: Inget SAML-meddelande tillhandahölls

en: {errors:descr_ACSPARAMS}
sv: Du har anropat gränssnittet för Assertion Consumer Service utan att skicka med någon SAML Authentication Responce.

en: {admin:debug_sending_message_text_link}
sv: Du är på väg att skicka ett meddelande. Klicka på skickalänken för att fortsätta.

en: {errors:descr_AUTHSOURCEERROR}
sv: Fel i inloggningskällan %AUTHSOURCE%. Orsaken var:%REASON%

en: {status:some_error_occurred}
sv: Ett fel har inträffat

en: {login:change_home_org_button}
sv: Ändra organisation

en: {admin:cfg_check_superfluous}
sv: Överflödiga alternativ i konfigurationsfilen

en: {attributes:attribute_labeleduri}
sv: Hemsida

en: {errors:report_email}
sv: E-postadress

en: {errors:howto_header}
sv: Hur får du hjälp

en: {errors:title_NOTSET}
sv: Lösenord är inte satt

en: {errors:descr_NORELAYSTATE}
sv: Avsändaren av denna förfrågan hade ingen parameter för RelayState vilket medför att nästa plats inte är definierad.

en: {attributes:attribute_noredupersonlegalname}
sv: Officiellt (legalt) namn

en: {status:header_diagnostics}
sv: SimpleSAMLphp diagnostik

en: {status:intro}
sv: Detta är stutussidan för SimpleSAMLphp. Här kan du se om sessions giltig har gått ut, hur länge det dröjer innan den går ut samt alla attribut som tillhör sessionen.

en: {attributes:attribute_schachomeorganization}
sv: Domännamn för organisationen

en: {errors:title_NOTFOUNDREASON}
sv: Sidan finns inte

en: {admin:debug_sending_message_title}
sv: Skickar meddelande

en: {errors:title_RESPONSESTATUSNOSUCCESS}
sv: Fel mottaget från IdP

en: {admin:metadata_shib13-sp}
sv: Shib 1.3 SP Metadata

en: {admin:metaover_intro}
sv: För att titta på detaljer för en SAML-entitet klicka på rubriken för SAML-entiteten.

en: {errors:title_NOTVALIDCERT}
sv: Felaktigt certifikat

en: {attributes:attribute_edupersonorgunitdn}
sv: LDAP-pekare (DN) till personens organisationsenhet

en: {general:remember}
sv: Spara samtycke

en: {disco:selectidp}
sv: Välj din identitetsleverantör

en: {attributes:attribute_postofficebox}
sv: Box

en: {attributes:attribute_edupersonprincipalname}
sv: Användaridentitet vid din organisationen

en: {login:help_desk_email}
sv: Skicka e-post till helpdesk

en: {login:help_desk_link}
sv: Hemsida för helpdesk

en: {attributes:attribute_uid}
sv: Användaridentitet

en: {errors:title_CASERROR}
sv: CAS-error

en: {login:user_pass_text}
sv: En webbtjänst har begärt att du ska logga in. Detta betyder att du behöver ange ditt användarnamn och ditt lösenord i formuläret nedan.

en: {errors:title_DISCOPARAMS}
sv: Ogiltig förfrågan till lokaliseringstjänsten (Discovery Service)

en: {general:yes_continue}
sv: Ja

en: {disco:remember}
sv: Kom ihåg mitt val

en: {admin:metaover_group_metadata.saml20-sp-hosted}
sv: SAML 2.0 Service Provider (Värd)

en: {attributes:attribute_l}
sv: Plats

en: {attributes:attribute_edupersonassurance}
sv: Identitetens tillförlitlighetsprofil

en: {admin:metadata_simplesamlformat}
sv: I filformatet för simpleSAML, använd detta detta format om SimpleSAMLphp används i mottagende sida:

en: {disco:login_at}
sv: Logga in med

en: {errors:title_GENERATEAUTHNRESPONSE}
sv: Kunde inte skapa inloggingssvaret

en: {errors:errorreport_header}
sv: Felrapport skickad

en: {errors:title_CREATEREQUEST}
sv: Fel vid skapandet av förfrågan

en: {admin:metaover_header}
sv: Metadataöversikt

en: {errors:report_submit}
sv: Skicka felrapporten

en: {errors:title_INVALIDCERT}
sv: Felaktigt certifikat

en: {errors:title_NOTFOUND}
sv: Sidan finns inte

en: {logout:logged_out_text}
sv: Du har blivit uloggad. Tack för att du använde denna tjänst.

en: {admin:metaover_group_metadata.shib13-sp-hosted}
sv: Shib 1.3 Service Provider (Värd)

en: {admin:metadata_cert_intro}
sv: Hämta X509-certifikaten som PEM-kodade filer.

en: {admin:debug_sending_message_msg_title}
sv: Meddelande

en: {errors:title_UNKNOWNCERT}
sv: Okänt certfikat

en: {attributes:attribute_facsimiletelephonenumber}
sv: Faxnummer

en: {errors:title_LDAPERROR}
sv: LDAP-fel

en: {logout:failedsps}
sv: Kan inte logga ut från eller flera tjänster. För att vara säker på att du fortfarande inte är inloggad ska du <i>stänga igen alla dina webbläsarfönster</i>.

en: {errors:descr_NOTFOUND}
sv: Den angivna sidan finns inte. URL: %URL%

en: {errors:howto_text}
sv: Detta fel beror troligtvis på att oväntat beteende eller felkonfigurering av SimpleSAMLphp. Kontakta den som sköter inloggningtjänsten för att meddela dem ovanstående felmeddelande.

en: {attributes:attribute_mobile}
sv: Mobiltelefon

en: {admin:metaover_group_metadata.shib13-idp-hosted}
sv: Shib 1.3 Identity Provider (Värd)

en: {attributes:attribute_preferredlanguage}
sv: Önskvärt språk

en: {errors:descr_NOTVALIDCERT}
sv: Du tillhandahöll inget godkänt certifikat

en: {admin:debug_sending_message_text_button}
sv: Du är på väg att skicka ett meddelande. Klicka på skickaknappen för att fortsätta.

en: {admin:metaover_optional_not_found}
sv: Följande frivilliga alternativ hittades inte

en: {logout:logout_only}
sv: Nej, endast %SP%

en: {attributes:attribute_o}
sv: Namn på organisationen

en: {attributes:attribute_edupersonprimaryorgunitdn}
sv: LDAP-pekare (DN) till personens pimära organisationsenhet

en: {attributes:attribute_noredupersonlin}
sv: Lokal identifierare

en: {login:next}
sv: Nästa

en: {errors:descr_GENERATEAUTHNRESPONSE}
sv: När identitetshanteraren (Identity Provider) försökte skapa inloggingssvaret uppstod ett fel.

en: {disco:selectidp_full}
sv: Välj vilken identitetsleverantör du vill logga in med:

en: {errors:descr_NOTFOUNDREASON}
sv: Den angivna sidan finns inte. Orsak: %REASON% URL: %URL%

en: {errors:title_NOCERT}
sv: Inget certfikat

en: {attributes:attribute_userpassword}
sv: Användarens lösenordshash

en: {errors:title_LOGOUTINFOLOST}
sv: Utloggningsinformation är borta

en: {admin:metaover_group_metadata.shib13-idp-remote}
sv: Shib 1.3 Identity Provider (Fjärr)

en: {errors:descr_CONFIG}
sv: Det förfaller som SimpleSAMLphp är felkonfigurerat.

en: {admin:metadata_intro}
sv: SimpleSAMLphp har har genererat följande metadata. För att sätta upp en betrodd federation kan du skicka metadata till de parter du har förtroende för.

en: {attributes:attribute_schacuserprivateattribute}
sv: Information om vilka attribut som har skyddsbehov

en: {status:header_wsfed}
sv: WS-Fed SP demoexempel

en: {admin:metadata_cert}
sv: Certifikat

en: {errors:descr_INVALIDCERT}
sv: Inloggning mislyckades: Certfikatet som din webbläsare skickade var felaktigt eller kunde inte läsas

en: {attributes:attribute_eduorglegalname}
sv: Organisationens legala namn

en: {status:header_shib}
sv: Shibboleth demoexempel

en: {admin:metaconv_parse}
sv: Analysera

en: {attributes:attribute_noreduorgnin}
sv: Organisationsnummer

en: Person's principal name at home organization
sv: Användaridentitet vid din organisationen

en: Superfluous options in config file
sv: Överflödiga alternativ i konfigurationsfilen

en: Mobile
sv: Mobiltelefon

en: Shib 1.3 Service Provider (Hosted)
sv: Shib 1.3 Service Provider (Värd)

en: LDAP is the user database, and when you try to login, we need to contact an LDAP database. An error occurred when we tried it this time.
sv: LDAP används som användardatabas och när du försöker logga måste LDAP-servern kontaktas. Vid försöket att kontakta LDAP-servern uppstod ett fel.

en: Optionally enter your email address, for the administrators to be able contact you for further questions about your issue:
sv: Om du anger din e-postadress kan den som sköter systemet kontakta dig för fler frågor om ditt problem:

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Remember my choice
sv: Kom ihåg mitt val

en: Notices
sv: Meddelanden

en: Home telephone
sv: Hemtelefon

en: Hi, this is the status page of SimpleSAMLphp. Here you can see if your session is timed out, how long it lasts until it times out and all the attributes that are attached to your session.
sv: Detta är stutussidan för SimpleSAMLphp. Här kan du se om sessions giltig har gått ut, hur länge det dröjer innan den går ut samt alla attribut som tillhör sessionen.

en: Explain what you did when this error occurred...
sv: Förklara hur felet uppstod...

en: An unhandled exception was thrown.
sv: Ett ohanterat undatag har inträffat.

en: Invalid certificate
sv: Felaktigt certifikat

en: Service Provider
sv: Tjänsteleverantör

en: Incorrect username or password.
sv: Fel användarnamn eller lösenord.

en: There is an error in the request to this page. The reason was: %REASON%
sv: Det är ett fel i anropet till denna sida. Orsak: %REASON%

en: E-mail address:
sv: E-postadress

en: Submit message
sv: Skicka meddelande

en: No RelayState
sv: Ingen RelayState definierad

en: Error creating request
sv: Fel vid skapandet av förfrågan

en: Locality
sv: Plats

en: Unhandled exception
sv: Ohanterat undantag

en: The following required fields was not found
sv: Följande nödvändiga alternativ hittades inte

en: Download the X509 certificates as PEM-encoded files.
sv: Hämta X509-certifikaten som PEM-kodade filer.

en: Unable to locate metadata for %ENTITYID%
sv: Kan inte hitta metadata för %ENTITYID%

en: Organizational number
sv: Organisationsnummer

en: Password not set
sv: Lösenord är inte satt

en: Post office box
sv: Box

en: A service has requested you to authenticate yourself. Please enter your username and password in the form below.
sv: En webbtjänst har begärt att du ska logga in. Detta betyder att du behöver ange ditt användarnamn och ditt lösenord i formuläret nedan.

en: CAS Error
sv: CAS-error

en: The debug information below may be of interest to the administrator / help desk:
sv: Detaljerna nedan kan vara av intresse för helpdesk eller de som sköter systemet:

en: Either no user with the given username could be found, or the password you gave was wrong. Please check the username and try again.
sv: Antingen finns det ingen användare med angiven användaridentitet eller så har du angivit fel lösenord. Försök igen.

en: Error
sv: Fel

en: Next
sv: Nästa

en: Distinguished name (DN) of the person's home organizational unit
sv: LDAP-pekare (DN) till personens organisationsenhet

en: State information lost
sv: Sessionsinformationen är borttappad

en: The password in the configuration (auth.adminpassword) is not changed from the default value. Please edit the configuration file.
sv: Konfigurationslösenordet (auth.adminpassword) är inte ändrat från standardvärdet. Uppdatera kongiruationen med ett nytt lösenord!

en: Converted metadata
sv: Omformat metadata

en: Mail
sv: E-postadress

en: No, cancel
sv: Nej

en: You have chosen <b>%HOMEORG%</b> as your home organization. If this is wrong you may choose another one.
sv: Du har valt <b>%HOMEORG%</b> som organisation du kommer ifrån. Om detta är fel så kan du välja en annan.

en: Error processing request from Service Provider
sv: Fel vid bearbetning av förfrågan från en tjänsteleverantör (Service Provider)

en: Distinguished name (DN) of person's primary Organizational Unit
sv: LDAP-pekare (DN) till personens pimära organisationsenhet

en: To look at the details for an SAML entity, click on the SAML entity header.
sv: För att titta på detaljer för en SAML-entitet klicka på rubriken för SAML-entiteten.

en: Enter your username and password
sv: Ange ditt användarnamn och lösenord

en: Login at
sv: Logga in med

en: No
sv: Nej

en: Home postal address
sv: Hemadress

en: WS-Fed SP Demo Example
sv: WS-Fed SP demoexempel

en: SAML 2.0 Identity Provider (Remote)
sv: SAML 2.0 Identity Provider (Fjärr)

en: Error processing the Logout Request
sv: Fel vid utloggningsförfrågan

en: Do you want to logout from all the services above?
sv: Vill du logga ut från alla ovanstående tjänster?

en: Select
sv: Välj

en: The authentication was aborted by the user
sv: Inloggning avbröts av användaren

en: Your attributes
sv: Dina attribut

en: Given name
sv: Förnamn

en: Identity assurance profile
sv: Identitetens tillförlitlighetsprofil

en: SAML 2.0 SP Demo Example
sv: SAML 2.0 SP demoexempel

en: Logout information lost
sv: Utloggningsinformation är borta

en: Organization name
sv: Namn på organisationen

en: Authentication failed: the certificate your browser sent is unknown
sv: Inloggning mislyckades: Certifikatet som din webbläsare skickade är okänt

en: You are about to send a message. Hit the submit message button to continue.
sv: Du är på väg att skicka ett meddelande. Klicka på skickaknappen för att fortsätta.

en: Home organization domain name
sv: Domännamn för organisationen

en: Go back to the file list
sv: Gå tillbaka till fillistan

en: Error report sent
sv: Felrapport skickad

en: Common name
sv: Fullständigt namn

en: Please select the identity provider where you want to authenticate:
sv: Välj vilken identitetsleverantör du vill logga in med:

en: Logout failed
sv: Utloggning misslyckades

en: Identity number assigned by public authorities
sv: Officiellt personnummer eller intermimspersonnummer

en: WS-Federation Identity Provider (Remote)
sv: WS-Federation Service Provider (Fjärr)

en: Error received from Identity Provider
sv: Fel mottaget från IdP

en: LDAP Error
sv: LDAP-fel

en: The information about the current logout operation has been lost. You should return to the service you were trying to log out from and try to log out again. This error can be caused by the logout information expiring. The logout information is stored for a limited amout of time - usually a number of hours. This is longer than any normal logout operation should take, so this error may indicate some other error with the configuration. If the problem persists, contact your service provider.
sv: Informationen om aktuell utloggning har försvunnit. Du bör återvända till tjänsten som du försökte logga ut från och försöka logga ut på nytt. Detta fel kan inträffa om informationen om utloggningen är för gammal. Utloggningsinformationen sparas en begränsad tid, oftas några timmar. Det är längre än vad utloggning bör ta så felet kan indikera något fel med konfigurationen. Om problemet kvarstår kontakta leverantören för den tjänst du försökte logga ut från.

en: Some error occurred
sv: Ett fel har inträffat

en: Organization
sv: Organisation

en: No certificate
sv: Inget certfikat

en: Choose home organization
sv: Ändra organisation

en: Persistent pseudonymous ID
sv: Varaktig anonym identitet i aktuell tjänst

en: No SAML response provided
sv: Inget SAML-svar tillhandahölls

en: No errors found.
sv: Inga fel funna.

en: SAML 2.0 Service Provider (Hosted)
sv: SAML 2.0 Service Provider (Värd)

en: The given page was not found. The URL was: %URL%
sv: Den angivna sidan finns inte. URL: %URL%

en: Configuration error
sv: Konfigurationsfel

en: Required fields
sv: Nödvändiga alternativ

en: An error occurred when trying to create the SAML request.
sv: Ett fel har inträffat vid försöket att skapa en SAML-förfrågan.

en: This error probably is due to some unexpected behaviour or to misconfiguration of SimpleSAMLphp. Contact the administrator of this login service, and send them the error message above.
sv: Detta fel beror troligtvis på att oväntat beteende eller felkonfigurering av SimpleSAMLphp. Kontakta den som sköter inloggningtjänsten för att meddela dem ovanstående felmeddelande.

en: Your session is valid for %SECONDS% seconds from now.
sv: Din session är giltig för %SECONDS% sekunder från nu.

en: Domain component (DC)
sv: Domännamnskomponent

en: Shib 1.3 Service Provider (Remote)
sv: Shib 1.3 Service Provider (Fjärr)

en: Password
sv: Lösenord

en: Nickname
sv: Smeknamn

en: Send error report
sv: Skicka felrapporten

en: Authentication failed: the certificate your browser sent is invalid or cannot be read
sv: Inloggning mislyckades: Certfikatet som din webbläsare skickade var felaktigt eller kunde inte läsas

en: The error report has been sent to the administrators.
sv: Felrapporten är skickad till den som sköter systemet.

en: Date of birth
sv: Födelsedata

en: Private information elements
sv: Information om vilka attribut som har skyddsbehov

en: You are also logged in on these services:
sv: Du är även inloggad i följande tjänster:

en: SimpleSAMLphp Diagnostics
sv: SimpleSAMLphp diagnostik

en: Debug information
sv: Detaljer för felsökning

en: No, only %SP%
sv: Nej, endast %SP%

en: Username
sv: Användarnamn

en: Go back to SimpleSAMLphp installation page
sv: Åter till installationssidan för SimpleSAMLphp

en: You have successfully logged out from all services listed above.
sv: Du har loggat ut från alla nedanstående tjänster.

en: You are now successfully logged out from %SP%.
sv: Du har nu loggat ut från %SP%.

en: Affiliation
sv: Anknytning

en: You have been logged out.
sv: Du har blivit uloggad. Tack för att du använde denna tjänst.

en: Return to service
sv: Åter till tjänsten

en: Logout
sv: Logga ut

en: State information lost, and no way to restart the request
sv: Sessionsinformationen är borttappad och det är inte möjligt att återstarta förfrågan

en: Error processing response from Identity Provider
sv: Fel vid bearbetning av svar från IdP

en: WS-Federation Service Provider (Hosted)
sv: WS-Federation Service Provider (Värd)

en: Preferred language
sv: Önskvärt språk

en: SAML 2.0 Service Provider (Remote)
sv: SAML 2.0 Service Provider (Fjärr)

en: Surname
sv: Efternamn

en: No access
sv: Ingen åtkomst

en: The following fields was not recognized
sv: Följande alternativ kändes inte igen

en: Authentication error in source %AUTHSOURCE%. The reason was: %REASON%
sv: Fel i inloggningskällan %AUTHSOURCE%. Orsaken var:%REASON%

en: Bad request received
sv: Felaktigt anrop

en: User ID
sv: Användaridentitet

en: JPEG Photo
sv: JPEG-bild

en: Postal address
sv: Postadress

en: An error occurred when trying to process the Logout Request.
sv: Ett fel uppstod när utloggningsförfrågan skulle bearbetas.

en: Sending message
sv: Skickar meddelande

en: In SAML 2.0 Metadata XML format:
sv: I SAML 2.0 Metadata XML-format:

en: Logging out of the following services:
sv: Loggar ut från följande tjänster:

en: When this identity provider tried to create an authentication response, an error occurred.
sv: När identitetshanteraren (Identity Provider) försökte skapa inloggingssvaret uppstod ett fel.

en: Could not create authentication response
sv: Kunde inte skapa inloggingssvaret

en: Labeled URI
sv: Hemsida

en: SimpleSAMLphp appears to be misconfigured.
sv: Det förfaller som SimpleSAMLphp är felkonfigurerat.

en: Shib 1.3 Identity Provider (Hosted)
sv: Shib 1.3 Identity Provider (Värd)

en: Login
sv: Logga in

en: This Identity Provider received an Authentication Request from a Service Provider, but an error occurred when trying to process the request.
sv: Identitetshanteraren (Identity Provider) har tagit emot en inloggningsförfrågan från en tjänsteleverantör (Service Provider) men ett fel uppstod vid bearbetningen av förfrågan.

en: Yes, all services
sv: Ja, alla tjänster

en: Logged out
sv: Utloggad

en: Postal code
sv: Postkod

en: Logging out...
sv: Loggar ut...

en: Metadata not found
sv: Metadata saknas

en: SAML 2.0 Identity Provider (Hosted)
sv: SAML 2.0 Identity Provider (Värd)

en: Primary affiliation
sv: Primär anknytning

en: If you report this error, please also report this tracking number which makes it possible to locate your session in the logs available to the system administrator:
sv: Om du rapporterar felet bör du också skicka med detta spårnings-ID. Det gör det enklare för den som sköter systemet att felsöka problemet:

en: XML metadata
sv: XML-metadata

en: The parameters sent to the discovery service were not according to specifications.
sv: Parametrarna som skickades till lokaliseringstjänsten följde inte specifikationen.

en: Telephone number
sv: Telefonnummer

en: Unable to log out of one or more services. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
sv: Kan inte logga ut från eller flera tjänster. För att vara säker på att du fortfarande inte är inloggad ska du <i>stänga igen alla dina webbläsarfönster</i>.

en: Bad request to discovery service
sv: Ogiltig förfrågan till lokaliseringstjänsten (Discovery Service)

en: Select your identity provider
sv: Välj din identitetsleverantör

en: Entitlement regarding the service
sv: Roll(er) i aktuell tjänst

en: As you are in debug mode, you get to see the content of the message you are sending:
sv: Med avseende på att du är i debugläge kommer du att se innehållet i meddelandet som du skickar:

en: Certificates
sv: Certifikat

en: Remember
sv: Spara samtycke

en: Distinguished name (DN) of person's home organization
sv: LDAP-pekare (DN) till personens organisation

en: You are about to send a message. Hit the submit message link to continue.
sv: Du är på väg att skicka ett meddelande. Klicka på skickalänken för att fortsätta.

en: Organizational unit
sv: Organisationsenhet

en: Authentication aborted
sv: Inloggning avbruten

en: Local identity number
sv: Lokal identifierare

en: Report errors
sv: Rapportera fel

en: Page not found
sv: Sidan finns inte

en: Change your home organization
sv: Ändra vilken organisation du kommer ifrån

en: User's password hash
sv: Användarens lösenordshash

en: In SimpleSAMLphp flat file format - use this if you are using a SimpleSAMLphp entity on the other side:
sv: I filformatet för simpleSAML, använd detta detta format om SimpleSAMLphp används i mottagende sida:

en: Yes, continue
sv: Ja

en: Completed
sv: Klar

en: The Identity Provider responded with an error. (The status code in the SAML Response was not success)
sv: Identitetshanteraren (Identity Provider) svarade med ett felmeddelande. (Statusmeddelandet i SAML-svaret var ett felmeddelande)

en: Error loading metadata
sv: Fel vi laddandet av metadata

en: Select configuration file to check:
sv: Välj vilken konfigurationfil som ska kontrolleras:

en: On hold
sv: Vilande

en: Error when communicating with the CAS server.
sv: Ett fel uppstod vid kommunikation med CAS-servern.

en: No SAML message provided
sv: Inget SAML-meddelande tillhandahölls

en: Help! I don't remember my password.
sv: Hjälp! Jag kommer inte ihåg mitt lösenord.

en: You can turn off debug mode in the global SimpleSAMLphp configuration file <tt>config/config.php</tt>.
sv: Du kan stänga av debugläget i SimpleSAMLphps globala konfigurationsfil <tt>config/config.php</tt>.

en: How to get help
sv: Hur får du hjälp

en: You accessed the SingleLogoutService interface, but did not provide a SAML LogoutRequest or LogoutResponse. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
sv: Du har anroppat tjänsten för Single Sing-Out utan att skicka med någon SAML LogoutRequest eller LogoutResponse.

en: SimpleSAMLphp error
sv: SimpleSAMLphp fel

en: One or more of the services you are logged into <i>do not support logout</i>. To ensure that all your sessions are closed, you are encouraged to <i>close your webbrowser</i>.
sv: En eller flera av tjänsterna du är inloggad i <i>kan inte hantera utloggning</i>. För att säkerställa att du inte längre är inloggad i någon tjänst ska du <i>stänga din webbläsare</i>.

en: Organization's legal name
sv: Organisationens legala namn

en: Options missing from config file
sv: Alternativ saknas i konfigurationsfilen

en: The following optional fields was not found
sv: Följande frivilliga alternativ hittades inte

en: Authentication failed: your browser did not send any certificate
sv: Inloggning mislyckades: Din webbläsare skickade inget certifikat

en: This endpoint is not enabled. Check the enable options in your configuration of SimpleSAMLphp.
sv: Denna ändpunkt är inte aktiverad. Kontrollera aktiveringsinställningarna i konfigurationen av SimpleSAMLphp.

en: You can <a href="%METAURL%">get the metadata xml on a dedicated URL</a>:
sv: Du kan <a href="%METAURL%">hämta metadata i XML-format på dedicerad URL</a>:

en: Street
sv: Gata

en: There is some misconfiguration of your SimpleSAMLphp installation. If you are the administrator of this service, you should make sure your metadata configuration is correctly setup.
sv: Det finns något fel i konfigurationen i installation av SimpleSAMLphp. Om du är adminstratör av tjänsten ska du kontrollera om konfigurationen av metadata är rätt konfigurerad.

en: Incorrect username or password
sv: Felaktig användaridentitet eller lösenord

en: Message
sv: Meddelande

en: Contact information:
sv: Kontaktinformation:

en: Unknown certificate
sv: Okänt certfikat

en: Legal name
sv: Officiellt (legalt) namn

en: Optional fields
sv: Frivilliga alternativ

en: The initiator of this request did not provide a RelayState parameter indicating where to go next.
sv: Avsändaren av denna förfrågan hade ingen parameter för RelayState vilket medför att nästa plats inte är definierad.

en: You have previously chosen to authenticate at
sv: Du har  tidigare valt att logga in med

en: You sent something to the login page, but for some reason the password was not sent. Try again please.
sv: Du skicka in en inloggningsförfrågan men det verkar som om ditt lösenord inte fanns med i förfrågan. Försök igen!

en: Fax number
sv: Faxnummer

en: Shibboleth demo
sv: Shibboleth demoexempel

en: Error in this metadata entry
sv: Fel i dessa metadat

en: Session size: %SIZE%
sv: Sessionsstorlek: %SIZE%

en: Parse
sv: Analysera

en: Without your username and password you cannot authenticate yourself for access to the service. There may be someone that can help you. Consult the help desk at your organization!
sv: Tyvärr kan du inte logga in i tjänsten om du inte har ditt användarnamn och ditt lösenord. Ta kontakt med din organisations support eller helpdesk för att få hjälp.

en: Metadata parser
sv: Metadataanalyserare

en: Choose your home organization
sv: Välj vilken organisation du kommer ifrån

en: Send e-mail to help desk
sv: Skicka e-post till helpdesk

en: Metadata overview
sv: Metadataöversikt

en: Title
sv: Titel

en: Manager
sv: Chef

en: You did not present a valid certificate.
sv: Du tillhandahöll inget godkänt certifikat

en: Authentication source error
sv: Inloggningskällfel

en: Affiliation at home organization
sv: Grupptillhörighet

en: Help desk homepage
sv: Hemsida för helpdesk

en: Configuration check
sv: Konfigurationskontroll

en: We did not accept the response sent from the Identity Provider.
sv: Svaret från identitetshanteraren (Identity Provider) är inte accepterat.

en: The given page was not found. The reason was: %REASON%  The URL was: %URL%
sv: Den angivna sidan finns inte. Orsak: %REASON% URL: %URL%

en: Shib 1.3 Identity Provider (Remote)
sv: Shib 1.3 Identity Provider (Fjärr)

en: Here is the metadata that SimpleSAMLphp has generated for you. You may send this metadata document to trusted partners to setup a trusted federation.
sv: SimpleSAMLphp har har genererat följande metadata. För att sätta upp en betrodd federation kan du skicka metadata till de parter du har förtroende för.

en: [Preferred choice]
sv: Prioriterat val

en: Organizational homepage
sv: Organisationens hemsida

en: You accessed the Assertion Consumer Service interface, but did not provide a SAML Authentication Response. Please note that this endpoint is not intended to be accessed directly.
sv: Du har anropat gränssnittet för Assertion Consumer Service utan att skicka med någon SAML Authentication Responce.
